Крв се може дати у Институту за трансфузију крви Србије, Светог Саве 39, сваког радног дана од 07-19 часова и суботом од 08-15часова.
Радним даном 07-19ч, суботом и празником 08-15ч
Ургентни центар - радним данима и суботом од 9 до 16ч
Трансфузиологија, односно трансфузијска медицина, обухвата све делатности од информисања становништва о потребама болесника за крвљу, компонентама и дериватима крви, мотивисања становништва да дарују крв, клиничке и лабораторијске селекције давалаца, припреме, тестирања, чување и дистрибуцију крвних компонената и извођење потребних лабораторијских анализа за безбедну трансфузију крви.
Од почетка 17 века постоји непрекидна тежња и покушаји да се болесници лече трансфузијама крви. Тек почетком 20.века створени су услови за успешну и сигурну примену трансфузије.
Научну основу за примену трансфузије крви дало је неколико изузетно значајних открића у двадесетом веку:
Континуирано, благовремено и ефикасно снабдевање здравствених установа и болесника безбедном крвљу и крвним продуктима (компонентама и дериватима) представља веома важан предуслов за функционисање здравственог система сваке земље. То значи да је број давалаца крви (ДК) од општег друштвеног значаја, а обезбеђење довољне количине крви и лекова добијених из крви за сваку земљу представљају њено национално богатсво.
Потребе за крвљу и крвним продуктима једне земље зависе од броја становника, броја болничких кревета и врста медицинских услуга које се примењују у тој средини. План потреба се доноси на основу увида у годишњу потрошњу крви у протеклом периоду.
У нашој земљи потребно је да буде 40 ДК на 1000 становника (4%), а тај проценат се годинама креће око 3%.